Çatı Onarımı

Çatılarınız için etkili ve ekonomik çözümler üretmek öncelikli hedefimizdir. Firmamızın çatı tadilatları ile ilgili başlıca çalışma alanları şunlardır:

  • Çatı yapımı : Yeni veya eski binalarınız için çatı imalatlarımız tecrübeli ustalarımız tarafından yapılmaktadır.
  • Çatıların su yalıtımı : Damlayan çatılarınızdan kurtulmak için su yalıtımına ihtiyacınız var ise uygun ve ekonomik çözümlerle hizmetinizdeyiz.
  • Çatıların ısı yalıtımı : Çatı katında yaşayanların en büyük sıkıntısı olan ısı yalıtımı konusunda bizimle irtibata geçebilirsiniz.
  • Çatı tamir ve bakımı : Binalarınızın damlatan veya tehlike arz eden çatılarını yaptırmanız, ileride doğabilecek başka sorunların da önüne geçmenizi sağlayacaktır.

catiÇATI YAPIMI VE ONARIMI

KİREMİT ÇATI YAPIMI

Çatı yapılırken 10–10 direklerin meyil ölçüsü 33 derece olacak şekilde yerleştirilmesi. Yerleştirilen direklerin 5–10 diye adlandırılan direklerle bağlanması. Makas üst döşemeye 2 cm kiremit altı döşeme tahtalarının aralıksız döşenmesi, Döşenen tahtalara üzerine su yalıtım örtüsünü birbiri üzerine 10cm gelecek şekilde döşenmesi. Gizli dereler ve baca kenarlarını polyester keçeli folyolu membran ile izole edilmesi. Bina kalkarlarının kelepçe ile bağlanarak meyil verildikten sonra monte edilmesi. Bitiş noktalarının ve ek yerlerinin tangit ve silikon ile izole edilmesi. Kiremitlerin alt sırası tel ile bağlanarak düz bir şekilde döşenmesi. Mahyaların kireçsiz harç ile doldurulması ve sulanmasıdır.

KİREMİT ÇATI ONARIMI

Mevcut kiremitlerin kaldırılması, tırnakların temizlenmesi, kırık çürük kiremitlerin atılması ile bunların yerine aynı ebatta yenilerinin yerleştirilmesi, yerine yeni kiremitlerin ve mahya takviye edilmesi, var olan ahşabın k0ntrol edilmesi, Kiremitlerin altına birbiri üzerine binili olarak su yalıtım örtüsü döşenmesi. Çatı asma oluksa kelepçeleriyle birlikte değiştirilmesi, ek yerleri ve dönüş ile montajları tangit veya silikon ile yapıştırılması. Çatı gizli dereyse, gizli derelerin ve baca kenarlarının polyester keçeli folyolu membran ile izole edilmesi. Tüm kiremitlerin alt sırası galvaniz telle bağlanarak düz bir şekilde döşenmesi, mahyaların kireçsiz harç ile doldurulması ve sulanmasıdır.

 

 

 

 Bayındırlık Bakanlığı Çatı Aktarma Tarifi ;

" Mevcut her türlü kiremidin (mahya dahil) çatı yüzeyinden sökülmesi, kırk ve çatlak olanların ayrılması, sağlamların temizlenerek çatı yüzeyinde belli yerlerde istiflenmesi, ait olduğu birim fiyat tariflerindeki belirtilen şartlarda tekrar yerlerine tesbiti kırık ve çatlak olanların yenileri ile değiştirilmesi. 
ÖLÇÜ: Aktarılan çatı yüzeyi iz düşümü üzerinden hesaplanır. Bütün boşluklar düşülür.
 "
Yani Çatı Aktarma ; çatı onarım, çatı tadilat olarakta bilinen kiremit çatı tamiratları ve çatının yenilenerek ömrünün uzatılması uygulamasıdır.
Bu tamirat işleminde çatının su yalıtımı, ısı yalıtımı, yağmur oluklarının yenilenmesi ve izole edilmesi, çatı karkas onarımı gibi çatının tamamı elden geçirilir.
Çatı aktarma uygulamasında, çatının modeline ve bulunduğu bölgenin iklimine göre kiremit altı su yalıtımı yapılmalıdır. Kiremit altı su yalıtım örtüsü ve/veya levhaları kullanılır.
Su yalıtım levhası olarak, marsilya tipi kiremitler için İsoline levhalar kullanılmaktadır. Alaturka (osmanlı) kiremitler için ise Rufoline levhalar kullanılır.
Triotex, Tyvek gibi Su yalıtımı örtüsü, nem ve buhar dengeleyici örtüler ve polyester keçeli ve cam tülü donatılı membranlar da kullanılmaktadır.
cati ustasi

 

 cati ustasi

 cati ustasi

 

cati ustasi

Çatı, bir binanın en üst bölümüdür. Esas olarak binanın hava şartlarından korunması için yapılır.


Çatı tipleri
Çatı türünün belirlenmesi, taşıyıcılık bakımından olabildiği gibi görünüş yönünden de olabilir. Çatı, duvar, kolon ve ayaklar üzerine oturabildiği gibi, doğrudan doğruya zemine de dayanabilir.Ahşap çatılar Yaygın kullanılan ve ekonomik olan bir çatı türüdür. Bu en basit şekilde düz çatı olabilir. Bu daha çok sanayi yapılarında görülür. En yaygın uygulama şekli ise eğimli çatıdır. Eğim, kar toplanmasını azaltmak ve su sızdırmazlığı yönünden tercih edilir. Kar yükü yanında, bazı durumlarda, rüzgar etkisi de çatı için önemli olur. Çatının esas taşıyıcı elemanı ahşap çubuklardan meydana gelen kafes sistemidir. Kafes sistem, ahşap çubuklar bir araya getirilerek teşkil edilir. Çubukların bağlantıları düşey düzlemde olup, kafes sistemler birbirleriyle bağlanır ve beraber çalışmaları sağlanır. Üzerinde ayrıca kafes sistemleri bağlayan aşık denen ahşap elemanlar mevcuttur. Aşıklar eğilimli doğrultuda merteklere bağlanır. Bunun üstüne de çatı kaplaması olarak ahşap tahtalar çakılır. Üstü ise çatı kiremitleriyle kaplanır. İstenirse bu araya bir izolasyon tabakası konulur. Bu şekil, ısının tasarrufu bakımından zamanımızda çok tercih edilmektedir. Kiremit yerine bazı sanayi yapılarında olduğu gibi, eternit veya çinko oluklu levhalar da döşenebilir. Bu halde çatıyı ahşap tahtalarla kaplamaya gerek yoktur. Bunun yanında yalıtımı sağlamak için bitümlü levhalar da serilebilir. Bu şekilde teşkil edilen çatı, ara bir mesned istemeksizin 8 m gibi oldukça büyük açıklıklara kadar kullanılabilir. Eğer böyle bir çatı betonarme düz döşeme üzerine konuluyorsa sık sık döşemeye mesnetleme yapılır. Çatı eğiminin bina dış yüzlerine yakın, dik ve içerlerde daha az eğimli tertiplenmesiyle çatıda kullanılabilir bir hacim de teşkil edilebilir.Çelik çatılar Daha büyük açıklıkları aşmak veya daha çabuk kurulması sebebiyle çelik çatılar tercih edilebilir. Sanayi yapılarında daha yaygın kullanılır. Ayrıca bu suretle orta kısımdaki çatı yüksekliğini daha düşük tutmak mümkündür. Büyük açıklıklar için ekonomiktir. Kaplamaları genellikle oluklu metalik veya eternit levhalarıyla yapılır.Çinko çatılar Batı Avrupa'nın geleneksel çatı örtüsüdür. İlk kez 1840'lı yıllarda Paris'te uygulanmıştır.

Şimdilerde ise saf çinko titanyum ve bakır ile EN 988 standartlarına göre alaşımı yapılan çatı kaplamaları yapılabilmektedir. En büyük avantajı çinko doğal patinası sayesinde çok uzun ömürlü olması (ortalama 100 yıl), yüzeyinin kendini temizlemesi ve onarmasıdır. Aynı zamanda çatılarda 0,70mm et kalınlığı kullanıldığından çok hafiftir (çinko yoğunluk: 7,20kg). Bu kaplama türünün dünyadaki öncüsü VM ZINC veya VMZINC'dir. Titanyum çinko çatı ürünleri çatı uzamanları tarafından Türkiye'de de uygulanmaktadır. Uygulamada eğim mutlaka %5'in üzerinde olmalıdır. Destek mutlaka havalandırmalı çam tahtası ile sağlanmalıdır, havalandırma olmaz ise çinko patinasını tamamlayamaz ve çürür, minimum havalandırma 4 cm olmalıdır. Genleşmeyi kontrol etmek için ise mutlaka kaygan klipsler kullanılmalıdır. Ancak bu klipsler mutlaka inox malzemeden olmalıdır.

Çinko çatılar asla bakır veya demir ile temas etmemelidir, hatta bakır malzeme çinko çatının üst kısmında dahi bulunmamalıdır, yağmurun etkisi ile bakır iyonları çinko üzerindee elektrik yüklü bateri etkisi yapar ve çinkoyu eritir. Çivi veya vida asla çakılmaz, sadece kenet ve bini mantığı ile kaplanır, ince noktalar için lehim yapılabilir...Bunlar çinko estetiği ve uzun ömrü için olmaz ise olmaz prensiplerdir. Ama yine de üretici ve uygulayıcı detaylarına başvurmakta fayda vardır.Betonarme çatılar Özellikle betonarme binalarda düz çatı istenildiğinde tatbik edilir. Su için az da olsa bir eğim vermek ve izolasyon yapmak şarttır.Günümüzde önemli yapılar için hafif çatı tercih edilmektedir. Bunu kubbeye benzeyen betonarme kabuk inşaat ile yapmak mümkün olmaktadır.

Böylece 7,5 santimlik bir kalınlıkla 25-30 metreyi aşmak mümkün olmaktadır. Değişik başka bir örnek ise kablo ağlarıyla teşkil edilen çatı olup, kare veya üçgen ara kısımları şeffaf cam veya pleksiglasla kapatılır. Bu suretle kapatılan alanın büyük olması tabiî ışıktan faydalanmayı engellemez.*Çelik Sac Kiremitten Çatılar*Galvanizli sacın alt yüzeyi Coil Coating sistem ile 5 mikron polyester astar ve 20 mikron son kat polyester ile boyalıdır. İç yüzeyine 5-10 mikron arasında epoksi astar boya atılarak tüm hava koşullarına karşı eşsiz bir koruma ve dayanıklılık sağlanmıştır. Şeffaf akrilik tabakası ise kiremiti kirliliğe ve yosunlaşma gibi kimyasal olaylara karşı korur. Galvaniz saclı kiremitte paslanma, çürüme olmadığı gibi yanıcı ve donucu bir özellik de yoktur. 12'den 78 dereceye kadar her eğimdeki çatılarda kullanılabilir. Çimento vs. istemez. Taşıması, depolaması çok daha kolaydır.Talıma sırasında kırılma, bükülme gibi dezavantajları yoktur.

Varolan çatı üzerine kolaylıkla döşenebilir. Sac kiremitte çatlama, kırılma olmaz. Her türlü çatı için idealdir. Sac levhalar, birbirlerine hem enden hem boydan kenetlendiği için fırtına, kar, yağmur, dolu gibi her türlü doğa olaylarına karşı maksimum direnç ve koruma sağlar.Her sac levhası bir bütünmüş gibi birbirine kenetlendiği için su sızdırmaz, ses ve nem geçirmez.1 m²'lik çatı alanındaki ağırlığı sadece 7,2 kg. Dünyanın en hafif çatı malzemelerinden biridir.1/7 oranındaki hafifliğiyle çatıların yükünü hafifletir, ahşap konstrüksiyonların ömrünü uzatır. Çatının, depreme karşı kat kat dirençli olmasını sağlar. 

Bu işlemleri yapan kişilere ise çatı ustası denir. 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret51401
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68495.7077
Euro6.28036.3054
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 23°
Saat